טיולי 4×4 – חווית חורף

טיולי 4x4 – חווית חורף

עם כל הכבוד לטיולי השטח היבשים, הרי שאת מלוא עוצמתו של הטבע ניתן לחוש אך ורק בעונת החורף. הגלגלים המחליקים על האדמה והבוץ הניתז לכל עבר, השלולית הענקית וסימן השאלה הגדול – נעבור או לא נעבור? רק נהגי 4X4 יכולים להבין על מה מדובר.

לשמחתנו בורכנו בשפע של מסלולים  שפשוט מזמינים נסיעה גשומה וסגרירית מלאת אדרנלין והתפעלות אינסופית מהארץ הנפלאה שלנו. בין אם מדובר על המג’רסה, על נחל כנף או על נחל סמק, החורף היא העונה המושלמת ללבוש את הבגדים החמים ביותר, להיכנס לרכב ולהתחיל להתיז בוץ לכל עבר. טיולי השטח החורפיים מזמנים גם לנהגים ותיקים אתגרים מסעירים כמו המרדף אחרי השיטפון, נסיעה בתנאי ראות ירודים, וכאמור שפע של שלוליות בעומק מסקרן. עם זאת, המכורים לטיולים החורפיים יאמרו לכם שהאתגרים האלו הם לב לבה של ההתמכרות.

על אילו טיולם מדובר?

בין טיולי החורף הפופולאריים ביותר ניתן למצוא את טיולי השיטפונות. השיטפון הוא אולי אחד מהמראות העוצמתיים והמרגשים ביותר שניתן לחזות בהם בחורף ישראלי איכותי. עם ההודעה בתחזית כי צפויים ממטרים באיזור הנגב ומדבר יהודה וכי יש סכנת שיטפונות באיזורים הנמוכים, מתחילות לדגדג האצבעות לנהגי השטח. כל מי שיכול להפסיד יום עבודה על מנת לנסוע לראות שיטפון יעשה זאת בשמחה ובהתרגשות.

חשוב לציין כי מדובר על טיולים שכרוכים בסיכון רב כיוון שלא תמיד ניתן לצפות מראש את עוצמת הזרימה של השיטפון וגם נהגים מיומנים ביותר כבר מצאו את עצמם נסחפים בזמן שחצו ערוץ נחל בזמן שיטפון, קחו זאת לתשומת לבכם ועם כל האתגר המנעו מסיכונים מיותרים.

אבל גם אם לא יצא לכם לראות שיטפון, תמיד תוכלו לראות את דרך הבשמים ההיסטורית, את מכתש רמון ואת המרחבים העצומים של הנגב באור הרך ונעים של החורף.

אבל לא רק הנגב ומדבר יהודה מזמנים טיולי חורף לרכבי שטח. גם רמת הגולן וכמובן החרמון יכולים לאתגר את רכבי ה4X4 בטיולי שלג סטייל אירופה. כמובן שלכל טיול יש להערך בציוד ואבזור מתאים. על אחת כמה וכמה כשמדובר בטיולי חורף.

איך מתכוננים לטיולים חורפיים?

בגדול כמו כל דבר רשימת הציוד מתחלקת לשלושה חלקים: ציוד ואבזור לרכב, ציוד אישי וציוד כללי לטיול ושהייה בשטח.

במסגרת איבזור הרכבהדברים החשובים ביותר שיש להקפיד עליהם בחלק הראשון הם כל האביזרים שקשורים למיגון הרכב והחילוץ והגרירה. מלבד בדיקה מקיפה של תקינות הרכב חשוב להקפיד על מיגון גחון לנסיעה בתנאי שטח קשים ועל ציוד גרירה: וו גרירה, רצועות, כבלים לגרירה, וחבלים ורצועות לקשירה. מומלץ שיהיה באוטו פטיש חמישה ק”ג וסכין או גרזן לפינוי צמחיה. בכל הקשור לציוד האישי, הכוונה היא בעיקר לבגדים חמים עם עדיפות לחולצות ואפילו מכנסיים תרמיים. כדאי להקפיד על בגדים קלים ומבודדים ורצוי שיגנו גם מרטיבות במקרה שצריך לצאת לבוץ. תיק עזרה ראשונה הוא חובה בכל טיול. מומלץ מאוד להצטייד גם בפנסים אישיים. ובכל מה שקשור לשהיה בשטח צריך לזכור שהצבא צועד על קיבתו ומה שווה כל הטיול הזה אם אין מה לאכול. ובכן זה כבר לגמרי תלוי בכם, רק נזכיר לכם אל תשכחו את ערכת הקפה.

בכל מקרה, בדיוק כמו כל טיול אחר שמתקיים בכל עונה אחרת, אל תשכחו להצטייד בציוד ניווט, מפות רלוונטיות, במד קורדינטות, מצפן, סיפור דרך מפורט. מטען לנייד ומוסיקה טובה

דרך צלחה ונסיעה בטוחה