אוברלנדינג, הטרנד שגרם לנהגי השטח ברחבי העולם להעמיס על הרכבים שלהם את הגאדג'טים הכי מפנקים שיש, מגיע גם לישראל * לטובת מי שחולם על היעלמות למסע הרחק מהצוויליזציה, רק עם האוטו, מכונת אספרסו בתא המטען ואוהל מתקפל על הגג

דמיינו לעצמכם את הסצנה הבאה: שקיעה יורדת על המדבר והשמים הופכים למרבד אפל, משובץ באינספור כוכבים. אתם יושבים לכם בלב הטבע הפראי, מוקפים בחולות בתוליים ותו לא, רק אתם והמדבר. הדממה המדברית שואבת אתכם לקרבה והשקט מופר מעת לעת ביללה רחוקה של תן – או בצליל של פתיחת בקבוק בירה קרה, שאתם שולפים מהמקרר שמחכה לכם בתא המטען של רכב השטח. חלום.

והחלום הזה הופך לעניין שיותר ויותר ישראלים מבקשים להגשים: לקחת את רכב השטח, להעמיס אותו בציוד מכל טוב ולהתרחק מהצוויליזציה לכמה ימים של מסע שבו האוטו שלכם מספק לכם את כל צרכיכם - בית מפנק על גלגלים שמאפשר לכם לחיות בלב הישימון מבלי להתפשר על איכות החיים.

באנגלית זה נקרא Overlanding, בעברית לא לגמרי חשבו על מילה שתתאר את החוויה, יש כאלה שקוראים לזה "רכב מסעות", ויש כאלה שאומרים "רכב קמפינג" – אולי כי במדינה כל כך קטנה, חוויית ההתרחקות מהציוויליזציה קצת מוגבלת. ובכל זאת, כשמדובר בטרנד עם פוטנציאל כל כך גבוה לצבירת חוויות, אין סיבה שהנושא לא יעשה עלייה גם לארץ הקודש.

אז לטובת כל מי שכבר נמצא עמוק בתוך ההצטיידות – ולמען מי שרק עכשיו מתחיל להבין את הרעיון – בואו נדבר על אוברלנדינג.

מסע בן מספר ימים בצפון יוטה שבאר

מספר ימים של אוברלנדינג עם לקוחות אספיר. צפון יוטה, ארה"ב

אוברלנדינג ואוף-רואודינג – בין רכבי מסעות לנהיגת שטח

דבר ראשון, לפני שנתחיל להעמיס את הרכב, בואו ננסה רגע להבין מה זה הטרנד הזה שמכונה Overlanding – ובהקשר זה, מה בעצם ההבדל בין זה לבין נהיגת שטח "שגרתית" (מה שנקרא באנגלית Off-roading).

נתחיל בבסיס המשותף. חוויית האוברלנדינג, שזוכה לעתים לכינוי הישראלי "רכבי מסעות", מבוצעת מן הסתם באמצעות רכבי שטח: ג'יפים וטנדרים 4X4, כמו אלה שמשמשים אותנו לאוף-רואודינג. אלא שיעדי המסע בשתי הקטגוריות שונים - ובהתאם גם היחס והטיפול ברכבים. בעוד שבנסיעות השטח ה"קונבנציונליות" אחד היעדים המרכזיים הוא חוויית הנהיגה, ההתמודדות עם תנאי אקסטרים והיכולת לצלוח מכשולים, באוברלנדינג מדובר בתוצר נלווה בלבד.

היעד המרכזי עבור האוברלנדרים הוא המסע עצמו – בין אם מדובר בטיול קצר יחסית של יומיים-שלושה או בנסיעה שתתארך לימים ארוכים. ולמעשה, אם בוחנים את העשייה המקובלת בקרב אוברלנדרים במקומות שמחוללים את הטרנד הגלובלי - האאוטבק האוסטרלי, הערבות הדרום אפריקאיות והמערב הפרוע של ארצות הברית – לא נדיר לראות גם חובבי מסעות שנערכים להיעדרות של שבועיים פלוס מהקיום המודרני, תוך הסתמכות בלעדית על הרכב, יכולותיו והציוד שלו (ויש כמובן כאלה שלוקחים גם את הטרנד הזה למחוזות האקסטרים, נעלמים במרחבים ועוברים להתגורר על בסיס כמעט קבוע ברכב השטח שלהם).

מצטיידים לעצירות, מצטיידים לנסיעות

וכאן אנו מגיעים לנושא המשמעותי ביותר שכרוך באוברלנדינג: היערכות מוקדמת. מדובר בתחביב לא זול בכלל, שדורש תכנון מדוקדק של צרכי המסע ולא פחות מכך – של יכולות המכונית. אז בהנחה שאתם לא מחמשים את רכב השטח שלכם כתחליף לשכר דירה (וכמובן שיש כאלה שעבורם גם מעבר למגורים ברכב הוא אופציה), אם אתם נכנסים לטריפ הזה כדאי שתכינו מראש רזרבות כלכליות.

מטיילי אוברלנדינג יידרשו לצייד את רכב השטח שלהם באינספור חידושים והמצאות שיהפכו את חוויית השטח שלהם ממסע הישרדות לטיול מפנק, שבו כל עצירה הופכת לחוויית אירוח משודרגת ברמה של מלון עם מיליוני כוכבים ממעל.

מצד שני, וזה לא פחות חשוב, לא משנה כמה תשקיעו בהצטיידות, צריך לזכור שמדובר בנסיעת שטח ולכן לא פחות חשוב לתת דגש על הפן הטכני של נסיעת השטח. כי עם כל הכבוד לגאדג'טים כמו מכונת אספרסו ייעודית ומנגל נקניקיות מובנה שמורכבים על הארגז האחורי של הטנדר (ותאמינו לנו שיש לנו המון כבוד לקפה איכותי עם נקניקיית עגל טובה באמצע טיול שטח), אם לא נדאג למגן את הגחון, סיכוי סביר שהקפה היחיד שנשתה יהיה מהמכונה האוטומטית במוסך.

ניסאן פרונטיר מאובזרת ומוכנה למסע

ניסאן פרונטיר ממוגנת ומאובזרת. מוכנה למסע

אל תשכחו להתמגן

אז נתחיל בהכנות הטכניות הבסיסיות, שיבטיחו שלא תמצאו את עצמכם עם רכב מפנק עמוס בכל טוב - אבל כזה שלא מסוגל לזוז, תקוע במרחק של יום מהציוויליזציה.

הציוד שתעמיסו על האוטו שלכם – ותיכף נפרט מה וכמה ולמה - שוקל לא מעט. אז נכון שאם תשקיעו קצת יותר ותלכו על ציוד איכותי, תוכלו למצוא למרבית הציוד תחליפים איכותיים מופחתי משקל, מאלומיניום איכותי במקום מברזל כבד, אבל בשורה התחתונה – מי שרוצה לצאת לשטח לימים ארוכים צריך להעמיס על הרכב שלו מאות קילוגרמים שמתווספים למשקל שכתוב בספר הרכב.

וכדי שהאוטו הכבד שלכם לא ישתפשף על הרצפה של השטח שאליו אתם יוצאים, חשוב שתעמדו בכללים הבסיסיים של נהיגת שטח ותכינו את הרכב לתנאי המסע. בראש ובראשונה, מגנו את הגחון. מדובר במקום בו ממוקמים המכלולים שיאפשרו לכם להגיע ליעד שלכם, שמעצם המיקום שלהם בתחתית הרכב סובלים מפוטנציאל גבוה לפגיעה. אל תיקחו צ'אנס איתם. מגנו את המרכב התחתון, ומעבר לזה חשוב שתשקיעו גם במגני צד שיגנו על האזורים החשופים שמתחת לדלתות ויוכלו לשמש אתכם גם כמדרגות שמקלות את הגישה לאזורי האחסון שעל הגגון.

כמו כן, חשוב שתרוויחו לרכב הכבד שלכם קצת גובה. צ'פרו אותו בצמיגי שטח 50/50, שדרגו את המתלים וספקו לו הגבהות שנובעות משילוב של בולמים וקפיצים ייעודיים שמותאמים לשאת משקל כבד גם בתנאי שטח מאתגרים. זה יהפוך את חוויית הנהיגה שלכם לחלקה יותר ובעיקר זה יקנה לכם מרווח גחון של עוד כמה וכמה סנטימטרים מעל לפני השטח – וזה בפירוש יכול להיות קריטי.

דרך נוספת להרוויח סנטימטרים יקרים היא באמצעות החלפת הפגושים המקוריים בפגושי שטח מותאמים לרכב שלכם. הפגושים הללו יספקו לכם חזיתות קשיחות מפלדת אל-חלד קלת משקל, יספקו לכם זוויות כניסה ונטישה משופרות ויאפשרו לכם לצאת לשטח עם תוספת משמעותית שכל אוברלנדר חייב: כננת חילוץ על הפגוש הקדמי, ולטנדרים בינינו יש גם פגוש אחורי עם וו גרירה מובנה ומותאם לשטח (שיאפשר לכם להוסיף נגרר למסע).

אז מה היה לנו שם? מה לא

ואם עד כה עסקנו בשדרוגים לטנדר, מי שמתכונן לאוברלנדינג לוקח בחשבון שמדובר במסע של כמה וכמה ימים – הרפתקה לטווח בינוני עד ארוך. ההצטיידות, כמובן, מותאמת לכך. מי שיוצא למסעות כאלה נדרש להעמיס כמויות גדולות של מזון ומים, אבל זה לא רק הכמות אלא גם האיכות. כי עם כל הכבוד לתבשילי פוייקה, לפעמים צריך לאכול גם משהו אחר - שלא נדבר על זה שיש גבול כמה אפשר לשתות מים מג'יריקנים.

אז אם אתם מתאימים את רכב השטח שלכם לאוברלנדינג סביר להניח שאחד הדברים הראשונים שתרכשו הוא טנק מים גדול מאלומיניום או מחומר פלסטי איכותי (פוליתילן), שישמור על איכות המים גם לאורך ימים. מיכל כזה, שיכיל עשרות ליטרים של מים, משאבה וברז, יכול לשמש אתכם לשלל שימושים מעבר לשתייה, כמו רחיצת כלים ומקלחת. כי זה בעצם הרעיון של אוברלנינג מוצלח: ירידה לפרטי פרטים והפקת שימושים יומיומיים שרכב שגרתי לא בנוי להם.

לצד המים דואגים גם למזון. לצד מכונת האספרסו הייעודית ומנגל הנקניקיות שהוזכרו מקודם, ניתן להצטייד בשלל פיתוחים אחרים, מיוחדים לרכבי שטח, שהמשותף לכולם אחד: התאמה אופטימלית למקום ברכב כך שיתפסו מינימום שטח, ינצלו אנרגיה שלא תפגום בשטף העשייה של הרכב ויספקו למטיילים פינוקים וצ'ופרים. מה למשל? כיריים שיחליפו הגזייה המסורתית של ערכת הקפה, מקרר שיתפוס את מקומה של הצידנית (ויש גם מהדרין שילכו על פריזר לטובת שימור אוכל שיספיק לטווח רחוק) ואינספור אביזרים משלימים כמו כלי מטבח, שולחנות מתקפלים וערכות בישול.

הכל מחושב עד לפרט האחרון, מאוחסן בצורה מדויקת במגרה ייעודית ומאובטח באופן כזה שלא משנה כמה טלטלות האוטו יעבור בדרך אל היעד, כשתגיעו לשם כל הציוד ימתין לכם כמו לפי הזמנה.

צל, שמש והגאדג'טים שביניהם

וכדי לצרוך את כל הטוב הזה בצורה אידיאלית נערכים חסידי האוברלנדינג עם שורה של אביזרים משלימים. הדבר הבסיסי ביותר במזרח התיכון הוא כמובן צילייה – רשת צל שמורכבת על גג הג'יפ ונפתחת בקלילות בתוך שניות ספורות.

כמו בכל אביזר לקמפינג ממושך המבחר כאן רחב ואפשר הסתפק בצילייה מינימלית שמספקת צל (או הגנה מגשם) לחלק הצדי של הרכב, או לכזה שנפתחת באופן היקפי על פני לא מעט מטרים, בזווית של 270 מעלות סביב הטנדר או הג'יפ. וכן, כמובן, כדי שיהיה נח מתחת לצילייה, אוברלנדרים רבים נוהגים לרכוש ערכות ישיבה מתקפלות המותאמות במיוחד לנסיעות שטח.

ואם כבר נגענו בצל, בואו נזכור שהצד השני של הצילייה הוא החשיפה לשמש שגם אותה יכול אוברלנדר נחוש להפוך ליתרון עצום, על ידי התקנת פאנלים סולריים, שיספקו אנרגיה זמינה לשלל המכשירים שתוסיפו לרכב השטח שלכם. הכיריים, מכונת הקפה, משאבת המים ושלל האביזרים יוכלו במצב כזה ליהנות מאספקת חשמל סולרי ולחסוך למינימום את ההישענות על ההטענה מהאלטרנטור והמצבר של הרכב.

לישון בקומה השנייה

הטרנד הכי לוהט בתחום האוברלנדינג כיום הוא נושא אוהלי הגג. מדובר באוהלים מתקפלים שמורכבים כערכה מיוחדת על הגגון של הג'יפ או הטנדר – וזאת הזדמנות חשובה להדגיש שאם אתם בקטע של אוברלנדינג, קריטי שתשקיעו בגגון איכותי. אין שאלה בכלל.

במהלך היום, כשהרכב בדרכים, האוהל מונח מקופל על הגג, מבלי לתפוס כמעט מקום. בערב, לפני השינה, מקימים אותו בתוך דקות אחדות ושולפים מתא המטען סולם ייעודי שמאפשר לטפס אליו בקלילות.

אוהלים כאלה, שיכולים להכיל בין שניים לחמישה אנשים, מגיעים על פי רוב עם מזרן שטח מותאם שיבטיח לכם שינה טובה בלילה ונהנים משלל אלמנטים שיקלו את חוויית ההתארגנות לשינה, כמו תאי אחסון ומנשא לפנס. הם עשויים מקנבס איכותי שמספק הגנה מקסימלית מרוחות מדבריות, מאבק ומלחות – וגם ריחוק מעקרבים, נחשים, נמלים ושאר חיות ששורצות על הקרקע.

טויוטה טקומה מול נוף עוצר נשימה

טויוטה טקומה מול נוף עוצר נשימה. הפסקת קפה וממשיכים

לאפסן את החיים במגירות

באופן טבעי, רכב אידיאלי לאוברלנדינג ייהנה משתי תכונות בסיסיות: יכולות עבירות גדולה בשטח – ומשמעותי אפילו יותר: יכולת העמסה גבוהה. ולכן, לצד ג'יפים מהצד הגדול של הסקאלה, כמו הרנגלר של ג'יפ והלנד קרוזר של טויוטה, ניתן לראות לא מעט טנדרים שעוברים הסבה לאוטו-בית, כשהדגמים הפופולריים ביותר בישראל הם טויוטה היילקס, איסוזו די מקס ומיצובישי טריטון.

עבור אנשי הטנדרים הרכישה הכי חשובה תהיה, כמובן, הארגז שיסגור את תא המטען האחורי. מדובר בעניין בסיסי עבור כל מי שרוצה להפוך את הטנדר שלו לרכב שטח, כי קשה לדמיין נסיעת שטח שבה הציוד שוכב ב"אמבטיה" מאחור, חשוף לגשם, אבק ורוחות ובעיקר, נזרק מצד לצד עם כל גומחה בקרקע.

עבור מי שלוקח את נסיעת השטח לשלב הבא ובוחר באוברלנדינג, זה כבר הופך לקריטי הרבה יותר. האוברלנדרים, כאמור, נדרשים להצטייד לימים ארוכים מראש ונזקקים לתאי אחסון מרובים שיאפשרו להם לשמור על סדר, נגישות ותנאי אפסון שישמרו על הציוד היקר שלהם גם במשך ימים ארוכים של נסיעות שטח.

ארגז ייעודי שעבר פיתוח במיוחד עבור אנשי שטח ייהנה ממשקל מופחת בזכות שימוש באלומיניום קל, יהיה אטום הרמטית לאבק ולמים ובעיקר, יספק מענה לכלל הראשון של האוברלנדינג: תכנון מוקדם שמאפשר מקסימום נוחות במינימום מקום.

הארגזים הללו ייהנו משלל אפשרויות פתיחה (מקדימה ומהצדדים), באופן כזה שמטמיע בתוכו מראש שורה של אלמנטים שיקלו עליכם את החיים בשטח: החל במגירות נשלפות, תאי אחסון מרופדים ואפשרויות קשירה וכלה בשלל אופציות לתאורה – על השטח שמסביב, על הרכב פנימה, לתוך התאים וגם לאזורי הבישול והאפסון.

וזה, כמובן, עוד עניין קריטי כשיוצאים לאוברלנדינג: תאורה. אתם זקוקים לגשרי לדים שיותקנו על הרכב כשאתם נוהגים בחושך במקומות שרגל אדם לא דורכת בהם; ואתם זקוקים לפנסים ייעודיים שיקלו עליכם את החיים ברגע שהגעתם לנקודת העצירה עצמה. הג'יפ/טנדר שלכם הוא יופי של מנשא בשביל ציוד תאורה חכם שמותאם במיוחד לצרכים הללו.

ורגע לפני שתקפלו את הכל ותצאו לדרך, אל תשכחו להעמיס על הרכב שלכם את הערכות הכי בסיסיות שבלעדיהן אסור לצאת לשטח: ערכת כלי עבודה, ערכת חילוץ לרכבי שטח וערכת עזרה ראשונה. אה, כן – אם ויתרתם על מכונת האספרסו המובנית אז גם ערכת קפה זה מאסט.